Kitap Okumanın Güzel Yönleri


Kitap okumak çok güzel bir şeydir değil mi? Evet, çok güzel bir şeydir. Fakat çoğu insan buna hiç zaman ayırmıyor. Eğer benim gibilerdenseniz bir haftada en az 2-3 kitap bitiriyorsunuzdur (bu arada ben 11 yaşındayım). Bir sürü anne baba “benim çocuğum hiç kitap okumuyor” veya “benim çocuğumun okuması berbat” diye söylenip duruyor. Fakat burada çok önemli bir şeyi unutuyorlar. Atalarımız boşuna “üzüm üzüme baka baka kararır” dememiş. Bir evde anne baba kitap okumuyorsa ve bu konuda bir girişimleri yoksa geçmiş olsun. Çünkü çocuk kitap okumazsa bir adım bile ileri gidemez, arkadaşlarından geri kalır. Ama bunların hepsi olurken anne baba sadece izleyerek yetinir. Bu konu hakkında bir örnek verelim, hem de benim hayatımdan bir örnek: ben birinci sınıfa başlamadan önce her akşam ama her akşam annem ya da babamdan bana kitap okumasını isterdim ve bundan dolayı birinci sınıfa başlayıp okumayı öğrendikten sonra evde okuyacak kitap kalmamıştı. Çünkü kitap okumak çok zevkli ve bir iki kere okuduktan sonra devamı geliyor. Artık kimse seni tutamaz hale geliyor. Hatta şu anda bile annemle babam akşam yattığımda gece saat geç olduğu için benim kitap okumamdansa uyumamı istiyorlar. Fakat ben buna rağmen okuyabildiğim kadar kitap okumaya çalışıyorum. Sözlerime son vermeden önce size çocuğunuza alabileceğiniz bazı kitap önerilerinde bulunmak istiyorum:
1-Saftirik Serisi benim ilk okuma kitaplarımdan biridir ve okumayı sevmeyen çocuklar için en çok önerdiğim kitaplardan biridir.
2-Tom Gates Serisi. Bu kitap da aynı Saftirik serisi gibi okumayı sevmeyen çocuklar için gene ideal bir seçimdir. Bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim 😀 😀